İşte 2012'nin ateist haritası 24 May?s 2013 Cuma Saat: 17:42

İşte 2012'nin ateist haritası

Uluslararası Gallup araştırma şirketi dünyadaki 'ateistlerin haritası'nı çıkardı. Yeni çıkarılan haritada Çin ilk sırayı alıyor. Bu ülkede insanların yarıya yakını tanrıya inanmadığını belirtiyor.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Çin dünyada nüfusu en fazla ülke olmanın yanı sıra en çok atesit barındıran ülke olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Gallup'un yaptığı araştırmaya göre ülkede nüfusun yarıya yakını kendini inançsız olarak tanımlıyor. Çin'de yaşayanların yüzde 47'si kendini ateist olarak tanımlarken bu dünya çapında ortalama yüzde 13 olarak belirlendi. 2012'de Gallup'un yaptığı araştırmada dünya çapında 40 ülkeden 50 bin kişiyle görüşüldü. Görüşmede kendilerini "dindar", dindar değil" veya "atesit" olarak tanımlamaları istendi.

Harita'da Türkiye'de ise ateist oranı yüzde 0 ila 4 arasında bir yerde. Doğu Avrupa ülkelerinde dindar sayısı kıta Avrupasına göre daha fazla olduğu görülüyor. Avrupa'da Fransa'sa oran olarak en fazla ateits olduğu araştırmada ortaya çıktı.

Katı şeriatla yönetilen Suudi Arabistan'da cezası ölüm olmasına rağmen nüfusun yüzde 5'i kendini ateist olarak tanımlıyor. Irak ve Afganistan'da bu oran yüzde 1.

Koyu bir Katolik nüfusa sahip İtalya'da nüfusun dörtte üçü kendini dindar hissediyor. Bu rakam 2005'te ortaya çıkan rakamlardan daha yüksek.

Araştırmada Gana, Nijerya, Ermenistan ve Fiji'de nüfusun yüzde 90'ına yakını kendini dindar olarak kabul ettiğini söyledi. Gallup uzmanları yoksul ve az eğitimli ülkelerde dindar insanların çok daha fazla olduğuna dikkat çekti. (GAZETEPORT/YAŞAM)


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş