Alzheimer ilaçları kalbe iyi geliyor 05 Haziran 2013 ?ar?amba Saat: 11:59

Alzheimer ilaçları kalbe iyi geliyor

Alzheimer hastalığının erken belirtilerini tedavi etmek için kullanılan Aricept gibi ilaçalrın kalp krizi ve ölüm riskini düşürdüğü ifade edildi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Uzmanlar Alzheimer hastalığının tedavisi için kullanılan bir ilaçların kalp krizini engellemeye ayrdımcı olduğunu belirtti. Bilim insanları Aricept gibi ilaçların kalp krizi riskini demans hastası olup da bu ilacı almayan kişilere göre yüzde 38 düşürdüğünü kaydetti. Yüksek dozda kullanılan kolinesteraz inhabitörler, ki hastalığın erken belirtilerini tedavi için kullanılıyor, riski çok fazla düşürdüğü belirtildi.

İsveç'teki Umeå Üniversitesi'nden Profesör Peter Nordström bu ilaçların arasında donepezil (Aricept), rivastigmine ve galantamine olduğunu söyledi. Prof. Nordström Alzheimer'ın erken belirtileri için kullanılan bu ilaçların kalp krizi rikini düşürmesinin yanı sıra genel olarak kalp-damar hastalıklarını önlemeye de yardımcı olduğunu teyit etti.

Bu ilaçlar normal dozda alındığında ölüm riskini riskini yüzde 36, kalp krizi riskini yüzde 38 ve kalp-damar hastalıklarından ölüm riskini de yüzde 26 düşürdüğü belirtildi.

Uzmanlara göre bu tür ilaçları yüksek dozda kullananların hiç kullanmayanlara göre kalp krizi riski yüzde 65 ve ölüm riski yüzde 46 düşürüyor. Uzmanlar demans hastalıklarının tedavisi için kullanılan memantim gibi ilaçların da etkisinini olup olmadığını araştırdı. Araştrıma sonucunda bu ilaçların kalp krizi veya ölüm gibi herhangi bir riske etki yapmadığı ortaya çıktı. (GAZETEPORT/YAŞAM)


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş