Türkiye kırmızı bayraklı ülkeler arasına girdi 13 A?ustos 2013 Sal? Saat: 11:59

Türkiye kırmızı bayraklı ülkeler arasına girdi

Fitch Ratings, FED'in parasal genişletmeyi sona erdirmesinin gelişmekte olan piyasalar için likiditeyi nasıl etkileyeceği konusunda Avrupalı yatırımcıların endişeleri olduğunu bildirdi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Çeyrek dönem yatırımcı güveni araştırmasını yayınlayan Fitch, yatırımcıların duydukları bu endişelerin büyük olasılıkla en kırılgan ülkeler ve şirketleri odaklanacağını öngörürken, gelişmekte olan piyasalarda kredi notları üzerinde genele yaygın bir baskı olmasının muhtemel görünmediğini de vurguladı.
   


Fitch, yaptığı araştırmaya katılanların üçte ikisinin parasal genişlemenin azaltımmasının zamanlamasının yılın geri kalanında gelişmekte olan piyasa tahvil piyasalarına nakit giriş ve çıkışının miktarında oynaklık yaratacağını öngörüyorlar. Yüzde 21'lik bir kesimde, gelişmekte olan piyasa fonlarına sermaye akışının politik riskler nedeniyle azalacağına inanıyor. Likidite konusunda enşiler katılımcıların üçte ikisi tarafından dile getirilirken, bu katılımcılar gelişmekte olan piyasa şirketleri için temel kredi şartlarının kötüleşeceğine inanıyorlar. Önceki ankette bu oran yüzde 30 olarak gerçeleşmişti.


   
Fitch, kredi temel göstergelerinde geçtziğimiz 10 yılda yaşanan iyileşmenin gelişmekte olan piyasaları likidite şoklarına karşı geçmişe göre daha dirençli yaptığına inandığını, bu nedenle genele yaygın bir kriz dalgasının muhtemel görünmediğini belirtti. Bununla birlikte bazı gelişmekte olan piyasaların oynak sermaye akışlarına ve yüksek faiz oranlarına, büyük dış finansman ihtiyaçları, düşük döviz rezervleri ve yüksek kaldıraç oranları nedeniyle daha kırılgan olduklarını da vurguladı.


  
Fitch, 11 faktör üzerinden yaptığı değerlendirmede en az 3 kırmızı bayrak alan ülkeler olarak Türkiye, Macaristan, Lübnan, Jamaika, Ukrayna ve Moğolistan'ı saydı. (Kaynak: Thelira)


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş