'Mustafa Kemal'i sevmem' 11 Kas?m 2013 Pazartesi Saat: 17:15

'Mustafa Kemal'i sevmem'

Akit gazetezine Atatürk için 'Olmasaydın da olurduk' diye ilan veren Sancaktar Dergisi'nin kurucusu Eyüp Gökhan Özekin suçlamalara yanıt verdi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

İSTANBUL- 10 Kasım'da Türkiye'nin dört bir yanında Atatürk'ün ölüm yıldönümü anılırken Sancaktar Dergisi, Akit'in arka sayfasına "Olmasaydın da olurduk" yazılı bir ilan verdi. Tepkilere neden olan bu ilan sosyal medyada da ortalığı karıştırdı.

Sancaktar Dergisi'nin kurucularından Eyüp Gökhan Özekin, haklarında çıkan iddialarla ilgili ilk kez İnternethaber.com'a konuştu.

Neden böyle bir ilan verdiniz?

Geçen sene Koç Grubu bütün gazetelere "olmasaydın olmazdık" diye bir ilan verdi. Bu İslami olarak da bilimsel olarak da sakıncalı bir ifade bana göre. Biz de hiçbir hakaret içermeyen, fıkhen doğru olmasına dikkat ettiğimiz bu ifadeyle ilan verdik. İslama göre Mustafa Kemal olmasaydı biz olur muyduk? Olurduk. Bilimsel olarak da öyle mi? Öyle. Biz de Koç'un reklamlarına nazire yapan, doğruluğuna inandığımız bu ilanı hazırladık.

TWİTTER'DA CİNNET YAŞANIYOR!


Özellikle sosyal medyadan tepki yağdı ilana. Twitter'dan gelen tepkilere ne diyorsunuz?

"Dünya yuvarlaktır" diyen adamı bile idam etmek istediler zamanında. Biz de doğruyu söyleyince tepkiye neden oldu. Ama tepkinin de ötesinde evlatlarımıza, eşimize, annemize kadar çok büyük hakaretlere uğradık. Dini inançlarımıza hakaret edildi. Sosyal medyada şu an bir cinnet hali yaşınıyor. Tahammülsüzlük hat safhada. Göreceli olarak daha eğitimli, şehirli olarak ifade edilen laik, seküler kesim küfürlerle saldırıyor. Daha mütedeyyin kesimde biz bu şekilde bir küfür görmüyoruz. Bu bana bir kez daha ders oldu. Biz İslami duyarlılıktan bahsederken bu olay çok iyi bir örnek oldu. İslami kesimin gösterdiği tepkilerle, laik kesimin gösterdiği tepkiler arasında edep ve ahlak bakımından uçurum var.

ÖZELLİKLE KIZLAR GALİZ KÜFÜRLER EDİYOR

Benim en çok üzüldüğüm konu kız çocuklarının bu kadar galiz küfür edebilmesi, kendinden geçmiş olması. Kemalizm'in toplumu getirdiği nokta budur. Kemalist bakış açıcıyla yetişen kesimin tahammülsüzlüğü ortada. Darbeler de bu tahammülsüz zihniyetin sonucu. Bu ideolojik algıdan kaynaklanıyor. Hepsi farklı mesleklerden, farklı yaşlardan ama tepki aynı şekilde.

KÜFÜRLER Mİ FİKİR?

Bu seneki reklamlarda "Fikirler ölmez" diyor Koç Grubu. Ben bu zamana kadar Kemalist kesimden herhangi bir fikir görmedim. Küfürler mi hakaretler mi fikir? Twitter'da TT listesine girecek kadar çok hakarete mazur kaldık. Soyumuza dair bir hakaret içermeyen, küfür olmayan 3 tane twet gördüm. Şaşırdım, "heralde bunlar hakiki Kemalist değiller" diye düşündüm.

TEHDİTLERDEN ÇEKİNMİYORUZ

Sosyal medyadan gelen tehditler de olduğunu gördük. Tehditler karşısında çekinmediniz mi?

Eğer benim param olursa, her sene Koç Grubu nasıl ilan veriyorsa ben de buna benzer ilanları vereceğim. Bunun sakıncalı olduğunu da düşünmüyorum. Gelen tepkilerin çoğunda iktidar değişirse idam edileceğimi söylüyorlar. En iyi temenniler hapse girmem yolunda. Ben hapse girmekten çekinmiyorum. Tehditlerden çekinmiyoruz.

"ATATÜRK'ÜN TARİHİMİZE ZARAR VERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Sizin bu ilanla Atatürk düşmanlığı yaptığınız iddia ediliyor. Atatürk düşmanı mısınız?

Bu ifade çok sevimli bir ifade değil. Mustafa Kemal'i sever miyim? Hayır sevmem. Bir çok inkılabın bu topraklara, tarihimize zarar verdiğini düşünüyorum. Mustafa Kemal'in icaraatlerini beğenmiyorum, dünya okumasını paylaşmıyorum, geleceğe dair perspektifini onaylamıyorum. Ama bu Mustafa Kemal değil de başka biri de olsa yine aynı tepkiyi verirdim. Atatürk düşmanı ifadesi hoş değil ama bunu bu şekilde algılamak isteyenler de böyle algılayabilir.

NEDEN AKİT'İ SEÇTİLER?


Akit'ten başka bir yere ilan vermeyi düşündünüz mü?

Birincisi böyle bir reklamı kabul edecek başka yayın organı olduğundan çok emin değilim. Belki Milat Gazetesi kabul edebilirdi ama onun dışında kabul edecek gazete olmazdı. Ekonomik gerekçeler de bir sebep oldu. Hürriyet bu ilanı kabul de etse bizim paramız yetmezdi biz bir Koç değiliz. Böyle riskli bir ilanı yayınlama cesareti göstermeleri takdire şayandır.

 


Yorum Yaz

24

Misafir12/11/2013 15:57

bunlarin ne bk olduklarini buyrun izleyin http://www.youtube.com/watch?v=PpISX6q3MK4

... Cevapla
 

Misafir12/11/2013 08:23

abileri öyle demiş oda yapmiş... Cevapla
 

Misafir11/11/2013 23:52

tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan? senin gibiler hep oldu da onun gibileri senin gibiler kirletemedi be.ben YARADAN'a inanıyorum PEYGAMBERİMİZİN ümmetiyim ve Atatürk gençliğiyim.PEYGAMBERİMİZ olmasaydıda olurduk Atatürk olmasaydıda olurduk RABBİM bunu istedi ve biz buyuz o yüzden sen sus geçmiş hiç geçmeyecekmiş.... Cevapla
 

Misafir11/11/2013 21:58

Yobazlar ne kadar yırtınsada Atatürk Türk milleti yine tokadını atar.Bu yobazları iyi tanıyoruz.İzmiri işgal eden Yunan Ordusuna Halifenin Ordusu diyen hain kılıklı sakat zihniyettir.... Cevapla
 

Misafir11/11/2013 20:40

Sözde müslümansınız ama Amerikan askerlerinin Adana'da camii basıp kur'an'ı kerimi parçalamasına hiç ses çıkaramadınız.Yine Atatürkçüler o kur'ana sahip çıktı ve Amerikan askerlerinden hesap sordu.... Cevapla