ABD o fotoğrafları biliyordu 23 Ocak 2014 Per?embe Saat: 14:42

ABD o fotoğrafları biliyordu

Obama yönetiminin Suriye'de işkence iddialarıyla ilgili yayımlanan fotoğrafları kasım ayından beri bildiği ifade edildi. Fotoğrafların muhaliflerin Türkiye'deki toplantısı sırasında ABD'li bir yetkili tarafından öğrenildiği belirtildi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Suriye'de sistematik işkence yapıldığını kanıtlamak iddiasıyla yayımlanan fotoğrafların ABD yönetimi tarafından kasım ayında öğrenildiği belirtildi. ABD'li üst düzey bir yetkili bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin muhaliflere ait dizüstü bilgisayarlarda o fotoğrafların bazılarını gördüğünü söyledi.

ABD geçen iki ay içinde fotoğraflarla ilgili harekete geçmedi çünkü dijital dosyaların sahibi yoktu ve gerçekliğini belirleyemedi. Yine de yönetimin fotoğrafların gerçek, numaralandırılmış fotoğraflardaki cesetlerin kısmen titiz değerlendirmeye dayandığına inandıkları kaydedildi.

Fotoğrafların bazıları Suriye ile ilgili uluslararası barış konferansının başlamasından hemen önce yayımlanmasının yönetime Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyasi tutukluları serbest bırakması taleplerinin güçlendirmesine ve Kızılhaç denetçilerinin mahkumlara erişmesine yardımcı olacağı belirtildi.

Ama açıkça işkence ve infazları belgelemek için görünen bu fotoğrafların Esad'ın iktidarı bırakması ama çatışmaya doğrudan askeri müdahale üzerine oturtulan Amerikan politikasının esasını değiştirmeyeceği görülüyor.

Esad muhalifler koda adı Sezar olan eski bir askerin fotoğrafları bir önbellek ile Suriye dışına çıkardığını söyledi. Katar hükümetinin mali destek verdiği bir avukatlık bürosu da bir komisyona inceletti.

Esad taraftarları ise hükümetin dış destekli teröristlerle mücadele ettiğini vurgularken fotoğrafların gerçekliğin konusunda soru işaretleri olduğunu söulüyor. Aynı zamanda üç yıl süren iç savaşta her iki taraf da vahşet görüntülerini içeren bir yarışa girmiş durumda.

ABD bağımsız kaynaklara henüz doğrulatmasa bile Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı şimdilik fotoğraflar üzerine öfkesini dile getirdi. İsviçre'nin Montreux kentindeki barış konferansında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suriyeli muhalif örgütlerin BM'nin fotoğrafları incelemesi talebini destekledi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jay Carney de fotoğrafların ihmal edilemeyeceğini veya reddedilemeyeceğini söyledi.

Suriye Ulusal Hareketi'nin siyasi dairesi başkanı Emaleddin Raşid 55 bin fotoğrafı herhangi diğer örgütlerle paylaşmadıklarını ama uluslararası insan hakları örgütleri ile temas halinde olduklarını söyledi.

Suriye ise fotoğrafların muhalifler veya Körfez Ülkeleri tarafından üretildiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad "Onlar son üç yılda bu tür fotoğrafları üretiyor ve bu bizim için yeni değil" dedi. Mikdad Montreux'deki söyleşisinde bu fotoğrafların barış görüşmesinin seyrini değiştireceğini düşünmediğini söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de CNN'e yaptığı açıklamada fotoğrafların bir sonucunun olacağını düşünmediğini belirtti.

Fotoğrafların yayımlanmasının zamanlaması da dikkat çekti. Fotoğrafları ele geçirdiğini iddia eden Sezar ile 12, 13 ve 18 Ocak'ta görüşme yapılması ve çabucak yayımlanmasının fotoğrafların inanırlığına gölge düşürmeyeceği ileri sürüldü.

Ancak Obama yönetiminden üst düzey bir yetkili adını vermediği bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin yönetim karşıtı muhaliflerin Türkiye'deki toplantılarında fotoğraflarını gördüğünü söyledi. Üst düzey yetkili fotoğrafların Esad yönetimine ABD'nin taleplerini gerçekleştirmeye katkıda bulunacağını belirtti. (GAZETEPORT/DIŞ HABERLER)


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş