Mısır'da toplu idam kararı öfkeyi artırdı 25 Mart 2014 Sal? Saat: 15:01

Mısır'da toplu idam kararı öfkeyi artırdı

Mısır'da Müslüman Kardeşler taraftarı 529 kişiye idam cezası verilmesi öfkeyi artırdı. İnsan hakları örgütleri, ABD ve AB endişelerini dile getirdi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Mısır'da darbe Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden sonra tutuklanan Müslüman Kardeşler destekçilerine mahkeme tarafından verilen idam kararı içeride ve ülke dışında öfkeyi artırdı.

529 kişiye verilen idam kararına tepki gösteren insan hakları örgütleri, ABD ve Avrupa Birliği endişelerini dile getirdi. Sadece iki gün süren mahkeme sürecinde adil yargılama üzerinde soru işaretleri olduğunu belirttiler.

Darbeden sonra ordunun atadığı yeni geçici yönetimin Müslüman Kardeşler'i "terör örgütü" ilan etmesinden sonra ülke tarihinde kitlesel yargılamalarda keskin artış oldu.

Geçen yıl temmuz ayında Mursi'nin devrilmesinden sonra yapılan gösterilerde polislerin öldürülmesi ve şiddet olayları nedeniyle suçlanan Müslüman Kardeşler taraftarları Minya'daki mahkemede yargılandı.

Hareketin ruhani liderlerinden Muhammed Badei'nin de dahil olduğu yaklaşık 700 diğer Müslüman Kardeşler destekçisi bugün mahkemeye çıkıyor.

Uluslararası Af Örgütü idam kararlarının "eksikliklerin grotesk bir örneği ve Mısır'ın adalet sisteminin seçici doğası" şeklinde niteledi. Örgüt kararın bozulması çağrısı yaptı.

Washington "derin endişe" duyduğunu belirtirken, AB Dış İlişkiler Şefi Catherine Ashton Mısırlı yetkilileri "adil ve zamanında yargılama" yapmasını ve "ölüm cezasının kabul edilemez" olduğunu kaydetti. (GAZETEPORT/DIŞ HABERLER) 


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş