Ateistler dernek kurdu 17 Nisan 2014 Per?embe Saat: 18:04

Ateistler dernek kurdu

Türkiye'de ateistlerin de artık bir adresi var. Kadıköy'deki 'Ateizm Derneği' ateistlerin kurduğu ilk dernek.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

İSTANBUL- Türkiyeli bir grup ateistin örgütlenme çalışmalarının sonunda "Ateizm Derneği" kuruldu. Radikal'deki habere göre, derneğin sosyal medyadaki açıklamasında açıklamasında "Uzun uğraşlarımız sonucu onaylanmış- resmi olarak kurulmuştur. Artık hiçbir ateist ne mahkemede, ne de sokakta yalnız kalmayacak. Kadıköy'deki dernek merkezimize çayımızı içmeye, salyangozumuzu yemeye bekleriz arkadaşlar" denildi.

"Ateizm Derneği Girişimi" adıyla çalışma yürütenlerden Tolga İnci ve Ahmet Balyemez’le geçen mart ayında AGOS'tan Özgün Çağlar'a konuşmuştu. "Kutsal kitapaları" okuyarak ateist olduklarını anlatan İnci ve Balyemez, Türkiye'de artık "ben ateistim" demenin bile dine hakaret olarak algılandığına işaret ederek, Sevan Nişanyan ve Fazıl Say hakkında verilen mahkumiyet kararlarını hatırlatmıştı. İnci ve Balyemez, Özgün Çağlar'a özetle şunları anlatmıştı:

"Bir grup ateist olarak internet üzerinden bir araya geldik. Birinin başı sadece ateist olarak derde girdiği zaman çalabileceği bir fiziki kapı olmalı, hukuki destek verilmeli dedik. Türk Ceza Kanunu’nunda yer alan bazı maddeler nedeniyle Sevan Nişanyan ve Fazıl Say gibi göz önündeki ateistler yakın zamanda bazı davalara muhatap oldu. Türkiye ’de artık neredeyse ‘Ben ateistim’ demek dine hakaret anlamına gelmeye başladı. Başbakan’ın ‘Ateist teröristtir’ tarzında lafları normal karşılanır hale geldi. Ateistler olarak ‘Biz de buradayız!’ dememiz gerekiyor. ‘Artık ne mahkemede, ne sokakta hiçbir ateist kendini yalnız hissetmeyecek’ dedik ve bu şekilde başladık.(...) Ateistlere açılan davalara bakarsak, bu davalar gerçek! (...) Biz herhangi bir ideolojiye bağlı değiliz. Ateizme ideolojik değil, bilimsel yaklaşmak istiyoruz."

 


Yorum Yaz

1

Misafir18/04/2014 01:07

Istanbul' a geldigimde üye olacagim. Tam özgürlük ATEISTLIK le mümkündür.... Cevapla

Misafir18/04/2014 01:07

cehenneme kayıt derneği