Economist'ten yanıt 10 Haziran 2011 Cuma Saat: 09:52

Economist'ten yanıt

Erdoğan'ın suçlamalarına derginin bugün yayımlanan son sayısında yanıt geldi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

LONDRA  - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın haftalık Economist dergisine yönelik suçlamalarına derginin bugün yayımlanan son sayısında yanıt geldi.


Dergi, Erdoğan'ın Economist'i eleştirmesinin onun Batı'daki saygınlığını hemen hemen hiç artırmayacağını yazdı.  Economist'in bugün yayımlanan sayısında "Son turda" başlıklı bir yazı ile Türkiye'nin derginin ifadesi ile "sert" seçimi değerlendiriliyor.


Dergi, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kutuplaştırıcı bir kampanya sonrası yeniden iktidara koştuğunu belirtiyor.Economist'teki yazıda Erdoğan'ın kadın bakanlığını kaldıracağını ve yerine "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" kuracağını söylemesi hatırlatılıyor.


Bunun, hükümetin zinayı suç kapsamına alma çabalarını hatırlayan çevrelerde alarm zilleri çalmasına neden olduğu belirtiliyor.
Yazıda yine de AKP hükümetinin kadınlara bugüne kadar görülmemiş oranda hak verdiği, evlilik içi tecavüzü suç kapsamına alıp, "namus cinayeti" işleyenlere verilen cezaları artırdığı hatırlatılıyor.


Erdoğan'ın giderek daha otoriter bir eğilim gösterdiği ise Economist'in kaygı yarattığını belirttiği konulardan. Türkiye'nin hemen hemen en fazla gazeteciyi hapse atan ülke olduğunun vurgulandığı yazı, Başbakanın dergi ile ilgili sözlerine yanıt ile noktalanmış:


"Bu yayın organı geçen hafta boyunca, 4 Haziran tarihli sayısında Türklerin CHP'ye oy vermelerini önerme cüretinde bulunduğu için hedef oldu. Önerinin nedeni, AKP'nin anayasayı tek başına hazırlaması için mecliste gerekli üçte iki çoğunluktan yoksun bırakılmasıydı. Sayın Erdoğan ardı ardında mitinglerde The Economist'i "küresel bir çeteyle" uyum içinde hareket etmekle ve İsrail'den talimat almakla suçladı. Bu kendisine ülkesinde oy kazandırabilir. Ancak onun Batı'daki saygınlığını hemen hemen hiç artırmayacaktır."

(BBC Türkçe)


Yorum Yaz

3

Misafir11/06/2011 00:47

slivriyi genişletiyorlar diyorlardı sanırım ekonomist yazarlarını düşünüyorlar anlaşıldığı kadarı ile onlarda gerçek gazeteci değil... Cevapla
 

Misafir10/06/2011 14:41

Adamda garip bir ruh hali var. The Economist övseydi mitinglerinde 1 hafta kullanırdı abarta abarta. Eleştirince "çete" yapıverdi. İşte Türkiye'de çete tanımı ve içeride yatanların gerçek duırumu. Mazallah, yüce rabbim meleğini gönderip uyarmaya kalksa onu da çete yapar. Yeminle yapar, valla yapar, billa yapar.... Cevapla
 

Misafir10/06/2011 11:31

oyuna arttırdığına göre hedefiniz amaca ulaştı sayın ekonomistler,yani amacınız CHP deyip akp ye kazandırmaktı.... Cevapla