Gazi Koşusu'nu Anatoly kazandı... 26 Haziran 2011 Pazar Saat: 17:44

Gazi Koşusu'nu Anatoly kazandı...

Veliefendi Hipodromu'nda düzenlenen 85. Gazi Koşusu tamamlandı. Büyük önem taşıyan yarışı jokeyliğini Halis Karataş'ın yaptığı Osman Hattat'ın sahip olduğu "Anatoly" adlı safkan kazandı.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Türk at yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'nun 85'incisini Osman Hattat'ın sahibi olduğu Halis Karataş'ın biniciliğindeki  Anatoly isimli at 2.27.83'lük derecesiyle kazandı.

İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen, 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında bir kez koşabildikleri, çim pistte 2 bin 400 mesafeli koşuda, 22 safkan start aldı.

Birinciliği Osman Hattat'ın sahip olduğu Halis Karataş'ın biniciliğindeki Anatoly isimli at, 2.27.83'lük derecesiyle kazandı. Gazi Koşusu'nu daha önce 1996, 2005 ve 2006 yıllarında kazanan ünlü jokey Halis Karataş, 4'üncü kez bu başarıyı elde etmiş oldu.

Anatoly'nin ardından Nevzat Seyok sahip olduğu Erhan Yavuz jokeyliğindeki Hanbeş 2.28.62'lik derecesiyle ikinci olarak tamamlarken, Alaattin Karaca'nın sahibi olduğu ve Ömer Kaya'nın bindiği Little Gangster isimli at 2.28.72'lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

Yarışın sonunda seyircileri selamlayan Halis Karataş'a yarışseverler coşkulu alkışlarla karşılık verdi.

 

Yarışı, kupayı sahibine verecek Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan'ın yanı sıra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler de izledi.

ÖDÜL 1 MİLYON 383 BİN 472 LİRA


Türk atçılığının en prestijli yarışı olan Gazi Koşusu, Osman Hattat'a birincilik ikramiyesi olan 850 bin liranın yanı sıra yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte, toplam 1 milyon 383 bin 472 lira kazandırdı.

İkincilik 340 bin lira, üçüncülük 170 bin lira, dördüncülük ikramiyesi 85 bin lira kazandırdı.
    
"Anatoly" isimli atın sahibi Osman Hattat ile jokey Halis Karataş, kupalarını Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan'dan aldı.

Veliefendi Hipodromu Şeref Tribünündeki kupa törenine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan'ın yanı sıra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti Mardin milletvekili Muammer Güler de katıldı.

Yarışı kazanan jokey Halis Karataş'a yarışseverler tezahüratlarla destek verdi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Halis Karataş ve Osman Hattat'ı tebrik etti.

Gazi Koşusu'nu 4'üncü kez kazanan Halis Karataş, Gazi Koşusu'nun anlamının kendisi için çok büyük olduğunu belirterek, "23 yıllık binicilik yaşamımda 20 kez katıldım. Kazansam da kaybetsem de her  seferinde aynı heyecanı, aynı duyguyu yaşadım. Kazandığım için çok mutluyum. Cenab-ı Allah bir kez daha bana nasip etti. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

"YARIŞI HATIRLAMIYORUM"


At sahibi Osman Hattat ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi kendisinin de Kayserili olduğunu kaydederek, "Her yıl bir arkadaşımız kazanıyor. Bu yıl da Allah bize nasip etti. Cumhurbaşkanımızın döneminde bir kez daha bir Kayseriliye nasip oldu. Her halde onun uğuru olsa gerek" şeklinde konuştu.

Osman Hattat, Anatoly'nin yarışı rahat kazandığının ifade edilmesi üzerine ise, "İnanın yarışı hatırlamıyorum. Herhalde o profesyonellikte değilim" dedi.

REKOR KIRILAMADI


Gazi Koşusu'nda 2 bin 400 metrelik çim pistte, "Anatoly", 2.27.83'lük derecesiyle birinciliği elde ederken, 1996 yılında Özdemir Atman'ın "Bold Pilot" (2.26.22) isimli safkanına ait derecesi bu yıl da kırılamadı.

 

İSTİKLAL MARŞINI HAKAN AYSEV OKUDU


Koşu öncesinde Apranti Eğitim Merkezi'nden jokey adayları, flamalarıyla gösteri yürüyüşü yaptı. İstiklal Marşı'nı ünlü tenor Hakan Aysev seslendirdi.

HD İZLENDİ


Gazi Koşusu, ekran başındaki yarış severlere, TJK TV tarafından görevlendirilen 25 kamera ve 70 kişilik ekiple ulaştırıldı. Yarış tarihinde ilk kez Digitürk Spormax kanalında yarış HD kalitesiyle sunuldu.

GÜNÜN DİĞER YARIŞLARI


Günün ilk yarışı olan Amatör Bayan Binici Koşusu'nu Dursun Efendi isimli atla jokey Berit Weber kazandı.

Bugün koşulan "Şartlı-5 DHÖW Yarışını" Selim Kaya'nın biniciliğindeki "Demirsoy", "Uluslararası Ali Rıza Bey" yarışını Dawid Badel'in jokeyliğindeki "Rawdat Al Khalidiah", "Ayasofya Yarışını" Özcan Yıldırım jokeyliğindeki "Steel Cat", "İstiklal Savaşı Yarışını" Selim Kaya jokeyliğindeki "Onurkaan", "Zübeyde Hanım Koşusu'nu" Selim Kaya jokeyliğindeki "Mystical Strom", günün son yarışını da Halis Karataş biniciliğindeki "Belmont" kazandı.

 

ALTILI GANYAN 648,37 LİRA İKRAMİYE VERDİ


İstanbul'da koşulan at yarışları sonucunda altılı ganyan, 648,37 lira ikramiye verdi.

Türkiye Jokey Kulübü'nden yapılan açıklamaya göre, altılı ganyan 10, 17, 12, 1, 7, 3/4 şeklinde sonuçlandı.

Bu arada 17, 12, 1, 7, 3/4 şeklindeki beşli ganyan 191,50 lira, 12, 1, 7, 3/4 biçimindeki dörtlü ganyan 9,35 lira, 1, 7, 3/4 şeklindeki üçlü ganyan ise 5,53 lira ikramiye kazandırdı.

 


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş