Böyle olur milyarderlerin oyuncağı 02 Eyl?l 2011 Cuma Saat: 03:11

Böyle olur milyarderlerin oyuncağı

Kriz milyarderleri de teğet geçti. Servetleri dudak uçuklatan dünyaca ünlü bu milyarderlerin tutkuları ve bu uğurda harcadıkları paralarda dikkate değer...

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

GAZETEPORT/EKONOMİ-Dünya krizle alt üst olan dengeleri düzeltmeye çalışıp kapitalist düzeni ve getirdiklerini sorgulamakla meşgul. Bu arada kara Afrika'da her gün binlerce genç, yaşlı , çoluk çocuk açlıktan ölüyor ve pek çok ülkede  yine milyonlarca insan yoksullukla mücadele ediyor.,

"Tam kriz bitiyor " derken yeni bir krizin sesine dikkat kesilen ekonomiler milyonlarca işsizin yaratacağı sosyal patlamalardan korkuyor. ABD'li,  Avrupalı ve Asyalı gelecekten çok umutlu değil. Ülkelerin borcu vatandaşlarının sırtında kambur. Alınacak her önlem cebine yansıyacak çünkü. Dünya insanı bir yandan krizin bitmesini isterken bir yandan da çıkışın bedelini kazancı azalacak ya da işsiz kalarak ödeyeceğinin farkında.

Ancak,  tüm bunlara rağmen öyle bir grupta var ki kriz onları hep teğet geçiyor. Onlar yaşanan  krizlere rağmen fantezilerini süsleyen oyuncaklara bir servet ödemekten geri kalmıyorlar.

Kimi antika araba, kimi jumbo jetlerden koleksiyonu yapıyor hatta uzay aracı tutkunları bile  var aralarında.

 

İşte milyarderlerin servet değerindeki oyuncakları...

 

Kim mi bu milyarderler ve oyuncakları için kaç para mı harcadılar? Bakalım....

Microsoft'un kurucularından Paul Allen.13 milyar dolarlık bir serveti  var. Ahtopot adını verdiği yatı için 200 milyon dolar harcadı.  Yatın iki helikopter ve basketbol sahası var.

Phil Ruffin, kumar, gayrimenkul ve petrol işi yapıyor.70 yaşında be Forbes 400 listesinin aşina olduğu bir isim. 2008 rakamlarına göre 2.1 milyar dolar net servete sahip.

Özel jet tutkunu. Boeing 797 Jumbo jete sahip ve bu jet için 70 milyon dolar harcadı. Deri koltuklar, iki yatak odası ve eğlence sistemi 1 milyon dolara maloldu. Yatın iç dekorasyonu için  ise 15 milyon dolar ödemekten kaçınmadı.

S. Truett Cathy, kendisi aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı gazisi. Market, fast-food zincirleri var. Ve şirketlerinin tahmini değeri  2 milyar dolar.

 
Cathy, Batman hayranı ve Batmobil'i satın alabilmek için 250 bin dolar ödedi.


Sultan Hassanal Bolkiah, Brunei Sultanlığı'nın 29. Sultanı ve ilk Başbaşkanı. Zenginliği ve sahip olduğu valığı ile göz kamaştıran  Bolkiah,  lüks otomobil koleksiyoncusu. Bentley, Ferrari ve Porsche'de dahil olmak üzere toplam 1900 adetten fazla otomobili var. Ancak, 14 milyo  dolar ödeyerek aldığı Cabrio bir Rolls Royce'un koleksiyondaki yeri başka.


Roman Abramovich
, dünyaca ünlü Yahudi asıllı Rus milyarder. Aynı zamanda İngiliz futbol takımı Chelsea'nın da sahibi. 13 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

Abramoviç, Eclipse adını verdiği süper yatı için 450 milyon dolar bir serveti gözden çıkardı.

Dünyanın en büyük yatı olma özelliği taşıyan bu yat denizaltı özelliği ve füze algılama sistemi ile eşsiz.

 

Bill Gates, neredeyse onu tanımayan yok. Microsoft'un kurucusu. Orta ölçekli bir devletin bütçesi kadar serveti var. 201 itibariyle 56 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamı ünvanı ona ait.


Para harcamakta biraz utangaç ancak 1994 yılında bir açık artırmada Leonardo Da Vinci'nin bilim dergileri için 31 milyon dolar ödedi.

Richard Branson, sahip olduğu holding çatısı altında 400 şirketi var. Virgin Grubun başkanı, Virgin Atlantic Airways, Virgin Mobile, Virgin Galactic en fazla tanınan şirketleri. Virgin Galactic, 200 bin dolar karşılığında altı dakikalık bir uzay yolculuğu hizmeti veren bir şirket.

SpaceShipTwo adındaki galaktik gemisiyle Londra'dan  Sidney'e seyahatlar planlıyor.

 

Steven Spielberg, Jaws, Kutsal Hazine Avcıları, E.T gibi sinema klasiklerinin yönetmeni. 2011'deki servetinin 3 milyar dolar olması bekleniyor.

O bir film tutkunu. 1982 yılında Sotheby müzayedesine bir film için 60.500 dolar ödedi.,

1941 yapımı Orson Welles'in efsanevi filmi Yurttaş Kane filmi için şimdiye kadar en yüksek bedeli ödedi.


Mark Küba, Dallas Mavericks basketbol takımı ve Magnolia Pictures ve Merkezi Tiyatroları zincirinin sahibi. 2.5 milyar doları var. 1999 yılında iş seyahatlerinde kullanmak  için 40 milyon dolara bir Gulfstream V aldı. Ödediği para ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Victoria Beckham, moda ve stil ikonu olarak biliniyor. Kocası futbolcu David Beckham'la yaklaşık bir milyar dolarlık bir servetin sahibi.

Lükse olan tutkusu yakından  takip ediliyor.. Son olarak 36 bin dolar değerindeki yeni oyuncağı altın  iPhone'u ile görüntülendi.

 

 

 

 


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş