Türkiye'de kurban manzaraları 06 Kas?m 2011 Pazar Saat: 16:36

Türkiye'de kurban manzaraları

Türkiye Kurban Bayramı'nı Van'da deprem acısı ile yaşıyor. Kaçan boğalar, kurban yerine kendilerini kesip soluğu acil serviste alanlarla bir kurban bayramı daha yaşanıyor. Çorum'da hayvan kesim platformunda kurbanlık hayvanın altında kalarak hayatını yitiren vatandaş bu coşkuyu gölgeledi. İstanbul boğazi yine kurbanlık hayvanların kesimi nedeniylekızıla boyandı. Acemi kasaplar acil servisleri doldurdu. Kurbanlık hayvanlar kaçtı. Sahipleri peşinden koştu.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

İSTANBUL - İstanbul'da kurban kesimi sırasında yanlışlıkla kendini yaralayan acemi kasaplar, hastaneleri doldurdu.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sabahın erken saatlerinde bıçak yaralanması şikayetiyle öğle saatlerine kadar 30'a yakın vatandaş geldi. Plastik Cerrahi Polikliniği'nde tedavileri tamamlananlar, tekrar evlerinin yolunu tuttu. Yaralanan vatandaşların yakınlarından bazıları hastanedeki doktor yetersizliğinden yakındı.

Kurbanını keserken kendisini yaralayan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen Nurettin Yıldız ise, "35 yıllık kasabım. Arada sırada kendimizi keseriz" dedi.

Esenyurt'ta kurban kesimi sonrası, etleri parçalamaya çalışırken elini kesen Kadir Atmaca da yakınları tarafından getirildiği İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde acı içerisinde kıvrandı. Hastaneye getiren yakınları, bir soru üzerine ciddi bir şey olmadığını ve kurban etlerinin parçalanması sırasında kaza olduğunu söylediler.

BOĞAZ KIRMIZIYA BOYANDI haberini okumak için linki tıklayın

KAÇAN BOĞANIN SAHİBİ BULUNAMAYINCA KESİLEMEDİ haberini okumak için linki tıklayın

KURBAN KESİM YERİNDEKİ PLATFORM ÇÖKTÜ 1 ÖLÜ haberini okumak için linki tıklayın

BAŞKENTTE KURBAN MANZARALARI
Ankara'da Kurban Bayramı nedeniyle ilginç görüntüler oluştu. Kesim ve satış yerlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle trafik kilitlendi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren kurban kesim-satış alanlarına gidenler yoğun trafik nedeniyle buralara güçlükle ulaşabildi. Çoğu vatandaş yoğun trafik nedeniyle araçlarını gelişi güzel yol kenarlarına park ederek kilimetrelerce yol yürümek zorunda kaldı. Bu arada bazı vatandaşlar aldıkları küçükbaş kurbanlıklarını özel otomobillerini bindirmeleri ilginç görüntüleri de beraberinde getirdi.

SİVAS'TA KAÇAN KURBANLIK BOĞA KENTİ BİRBİRİNE KATTI
Sivas'ta Kurban Bayramı'nın ilk gününde bildik manzaralar yaşandı. Sahiplerinin elinden kurtulan bir boğa, kent sokaklarını birbirine kattı. Boğa, polis, zabıta ve itfaiye ekiplerinin 2 saat süren çabaları sonucu güçlükle yakalandı.

Kent merkezinde bayram namazının kılınmasının ardından belediyenin belirlediği kesim yerlerinde kurbanlıklar kesildi. Özellikle büyükbaş kurbanlıkların kesimi sırasında sahipleri ile hayvanlar arasında güreşi andıran görüntüler yaşandı. Özellikle iri hayvanları kesmek için yere yatırmak konusunda sahipleri büyük mücadele verdi. Kurban kesim yerlerinde kesim için özel tasarlanan traktör vinçler de hazır bulundu. Traktör vincine bacağından zincirle kaldırılan hayvanlar kasaplar tarafından kesildi.

Tüm uyarılara rağmen kurban kesim yerlerinde çocukların yine ön planda olduğu görüldü. Kurban kesimleri sırasında çocukların yaşadığı korku yüzlerine yansıdı. Kentin değişik noktalarında ev ve apartmanların bahçelerinde ve sanayi bölgesinde dükkanların önünde kesimler yapıldığı görüldü. Kümbet Mahallesi'nde cami bahçesinde de kesim yapıldı. Mevlana Mahalesi'ndeki kesim yerinde sahiplerinin elinden kaçan ve sağa sola koşturan dana zor anlar yaşanmasına neden oldu. Bazı bölgelerde ise kepçe tabir edilen iş makineleri yardımıyla kaldırılarak kesim yapıldığı görüldü.

BOĞA, HERKESİ PEŞİNE TAKTI
Yenidoğan Mahallesi'nde ise Kemal Zafer'in de aralarında bulunduğu 7 kişinin ortak hisseyle keseceği boğa, kesim için götürülürken ipini kopararak sahiplerinin elinden kaçtı. Fatih Mahallesi yöyüne koşan boğa, önüne çıkan kişilerden birine vurdu. Mahallenin üst tarafına kadar çıkan hayvanı ilk olarak polis ekipleri takibe aldı. Hayvanın geçtiği bölgelerde megafonla anons yapan polis ekipleri, halkı karşısına çıkmaması için uyardı. Yorulan havyan bir süre bekledi. Bu sırada olay yerine Sivas Belediyesi'ne ait zabıta ve itfaiye ekipleri geldi. İtfaiye ekiplerinin araçla yaklaşarak kement atmak istediği boğa tekrar ürkerek kaçmaya başladı. Bu sırada belediyenin havyan barınağından gelen ekipler, araçla yaklaştıkları kurbanlığa uyuşturcuu iğne silahıyla müdahale etti. Ürken boğa, kaçmaya başlayınca, etrafında birikenler de sağa sola kaçıştı. Fatih Mahallesi'nin ara sokaklarında uzun süre kovalanan boğa, daha sonra 5'inci Piyade Er Eğitim Tugğay Komutanlığı askeri alanının bulunduğu Yüceyurt Mahallesi'nin arka tarafına doğru hareketlendi. Polis, itfaiye, zabıta ve hayvan barınağı ile basın mensuplarını peşine takan boğa, dar bir bölgede araçların da yardımı ile sıkıştırıldı. Uyuşturucu iğnenin de etkisiyle sersemleyen tosun, itfaiye ekiplerinin kementi ile yakalandı. Olay yerine gelen sahiplerinin vekalet vermesi üzerine, yatırıldığı yerde kurban edildi. Kesim işlemine zabıta ve itfaiye ekipleri de yardım etti. Kurbanı traktörle getirdikten sonra kesmek isterken ipini koparıp kaçtığını belirten sahiplerinden Kemal Zafer, "Kaçmaya başladıktan sonra bir arabaya hafif şekilde vurdu. Yaklaşık 2 saat kovaladık. Az kalsın bana da vuracaktı ama son anda kurtuldum. Neyse ki kimseye ciddi bir zarar vermeden yakaladık" diye konuştu.

ACEMİ KASAPLAR HASTANELERİ DOLDURDU
Kurban kesmek isteyen acemi kasaplar da sabah saatlerinden itibaren kentteki hastaneleri doldurdu. Genellikle ellerini kesen acemi kasaplar, kentet bulunan Numune, Devlet Hastanesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. Öğlen saatlerine kadar 50 kişinin hastanelere bu nedenle başvurduğu bildirildi.

KAÇAN BOĞA UYUŞTURUCU İĞNE İLE VURULARAK YAKALANDI
Malatya'da kasabın elinden kaçan boğa, kısa süreli kovalamacanın ardından uyuşturucu iğne atılarak yakalandı.

Merkez Karakavak Mahallesi'nde kurbanlık boğa, tam kesileceği sırada kasabın elinden kurtularak kaçmaya başladı. Yaklaşık 3 kilometre kaçan boğa bir bahçede odunluğa girince kıstırıldı. Kurbanlığın sahibinin araması üzerine olay yerine gelen belediye ekipleri çok sayıda uyuşturucu iğne atarak boğayı sakinleştirdi.

Aldığı uyuşturucu iğnelerin etkisiyle sakinleşen boğa, sahipleri tarafından götürüldüğü kasapta kurban edildi.

ŞANLIURFA'DA İKİ KIZGIN BOĞA PANİĞİ
Şanlıurfa'da, kesilmek istenirken sahibinin elinden kaçan boğalar paniğe neden oldu. Kent trafiğini birbirine katan ve önüne çıkanlara korkulu anlar yaşatan bir boğa ise 5 kilometre süren kovalamaca sonucu güçlükle yakalandı.

Şanlıurfa'da bayramın ilk günü özellikle büyükbaş kurbanlıklar kesim yerine götürülürken sahiplerine zor anlar yaşattı. Kimi hayvanlar kovalamaca sonucu yakalanırken, bazıları ise belediye ekiplerinin tabancalarından çıkan uyuşturucu iğneler ile sakinleştirilebildi. Sabah saatlerinde ilk olarak Akabe Mahallesi'ndeki TOKİ konutlarında kurbanlık boğa kesim hazırlığı yapılırken sahibinin elinden kurtulup kaçtı. Kovalamacaya rağmen bir türlü boğayı yakalayamayan sahibi, Şanlıurfa Belediyesi tarafından kurulan 'Alo Boğam Kaçtı' hattından yardım istedi. İhbarın ardından araziye giden belediye görevlileri boş arazideki boğayı silahlarından ateşledikleri uyuşturucu iğne ile durdurup, kement ile bağlayarak sahibine teslim etti.

TRAFİĞİ BİRBİRİNE KATTI, 5 KİLOMETRE KAÇTI
Birbiri ardına kaçan hayvanların kovalamaca ve sakinleştirici iğneler ile yakalanabildiği Şanlıurfa'da, son olarak Yenişehir Mahallesi'nde kaçan boğa, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı yanındaki ağaçlık alanda durduruldu. Ancak sahipleri burada da boğayı yakalayamayınca belediyeden yardım istendi. Bunun üzerine olay yerine gelen, 4 kişiden oluşan belediye ekibi kızgın boğayı sakinleştirici iğne ile yakalamayı denedi. İğnelerle de sakinleşmeyen ve daha da kızgınlaşan boğa, bir anda kaldırıma çıkıp Şanlıurfa- Diyarbakır karayolunda kaçmaya başladı. Araç trafiğinin yoğun olduğu karayolundan kent merkezine doğru ilerleyen boğa, araç sürücülerine zor anlar yaşattı. Uzun süre peşinden onlarca kişiyi koşturan boğa daha sonra Mehmet Akif Ersoy Caddesi'ne girdi ve burada kurban kesim alanındaki onlarca kişiye korkulu anlar yaşattı.

Cadde üzerinde hedef olmak istemeyen insanlar sağa sola kaçışırken, kızgın boğa ise seyir halindeki araçlar arasından kilometrelerce koştu. Trafiği birbirine katan ve insanlara korku dolu anlar yaşatarak yaklaşık 5 kilometre kaçan boğa, bir sokak arasında kement atılarak yakalandı. Kilometrelerce süren kovalamaca sonunda vatandaşlar, kızgın boğayı yakalamayı başaran belediye görevlilerine alkışlarıyla teşekkür etti. Ayaklarından sıkıca bağlanan boğa daha sonra sahipleri tarafından alınarak kesileceği alana götürüldü.

KIZGIN BOĞA MAĞAZAYA DALDI
Şanlıurfa'da, sahibinin elinden kaçan ve onlarca kişiyi peşinden koşturan azgın boğa, içi müşteri dolu 2 mağazaya daldı. Alışveriş yapanlara korku dolu anlar yaşatan boğa, güçlükle yakalanarak kesileceği alana götürüldü.

Kurban bayramında kesilmek üzere dün 3 bin 500 liraya satın alınan boğa, sahibi tarafından kamyonetle Köprübaşı semtindeki evine getirildi. Boğa kamyonetten indirilirken sahibinin elinden kurtularak kaçmaya başladı. Kentin en işlek semti olan Atatürk Bulvarı'na çıkan boğa trafiği birbirine kattı.

YAKALANDI YİNE KAÇTI
Ellerinde sopa ve kement ile peşinden koşan yaklaşık 10 kişi tarafından güçlükle yakalanan boğa eve götürülmek istenirken kurtulup yeniden kaçmaya başladı. Peşinden koşanların, yağmur nedeniyle ıslanan zeminde kayarak düşmelerine yol açan boğa, bulvar üzerindeki 2 mağazaya girdi. İcerideki onlarca müşteriye korku salan boğa, peşinhden gelenlerce burada güçlükle yakalanıp, sakinleştirildikten sonra götürülebildi.

KOCAELİ'DE BİLDİK GÖRÜNTÜLER
Kurban Bayramı'nın ilk gününde Kocaeli'de de bildik görüntüler yaşandı. Açık alanlarda kesim yapılmaması yönündeki uyarıları dikkate almayan bazı vatandaşlar çocukları gözleri önünde kurbanlıkları keserkeN, onlarca acemi kasap da yaralanarak hastanelere koştu.

Kocaeli'nde Büyükşehir Belediyesi'ne ait 11 Mezbahane ile merkez ilçe İzmit ile diğer ilçelerde birçok seyyar kesim alanında vatandaşların kurbanlıkları kesildi. Rast gele açık alanlarda kesim yapılmaması yönünde yapılan tüm uyarılara rağmen bazı vatandaşlar evlerinin bahçelerinde ve sokaklarda kurbanlarını kesti.

İzmit'in yanı sıra Gebze, Gölcük, Karamürsel, Körfez, Kandıra'da 134 kişi, kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralandı. Acil Servisleri dolduran acemi kasaplar tedavilerinin ardından taburcu edildi.


Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş