Mahkemeden emsal karar 06 Aral?k 2011 Sal? Saat: 06:40

Mahkemeden emsal karar

Yargıtay kararının ardından yerel bir mahkemece verilen karar, 50 bin kişiye umut verdi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Ceren Dilekçi-  Yargıtay'ın bir bankanın sözleşmesini tek taraflı bularak mağdur lehine aldığı karardan sonra Denizli'de yerel mahkemenin almış olduğu karar, dövize endeksli kredi çekerek 2008 sonrası kur artışından mağdur olan 50 bin dövizzedeye umut ışığı oldu.

 

Geçtiğimiz aylarda Yargıtay'ın, yabancı paranın kurundaki artışların banka lehine işletilmesine karşın kurdaki düşüklükten tüketicinin yararlanmamasını haksız kazanç olarak görerek tüketici lehine bir karara imza atmasının ardından bir emsal karar da Denizli Mahkemesi'nden geldi.

 

Denizli’de bir bankadan 17.08.2008 tarihinde 7.400.000,OO JPY (Japon Yeni) tutarında 87.320,00TL limitli 84 ay vadeli konut kredisi kullanan tüketicinin aylık ödemesi 1,250,00 TL iken dava tarihi itibariyle 1,820,00 TL’ye ulaştı. Davacının kullandığı toplam 7,400,000 Japon yeni kredinin TL karşılığı ise 140,600,00 TL’ye yükseldi. 

 

Denizli Yerel Mahkemesi, davacının ödemelerinin taksit tarihi olan 17.10.2008 tarihindeki TL karşılığına çekilmesi ve bu miktarda sabitlenerek uyarlanması talebini kabul ederek emsal niteliğinde bir karara imza attı.

 

Kredinin geri ödeme miktarında yaklaşık 50.000 TL tutarında artış olduğunu bildiren davacı, kredi sözleşmesindeki imzasının bu denli güç koşullar getireceğini önceden kestirilmesinin mümkün olmadığını,  koşulların bir tarafa aşırı yarar sağlarken, diğer tarafı güç duruma soktuğunu,  riskin bankalar tarafından da karşılanması gerektiğini savundu.

 

Kararda, yaşanan ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle davacının 2 yıldan fazla ödeme yapmasına rağmen henüz anapara ödemesine geçmediği, Japon yeninin uzun süre sabit seyrine rağmen davacının kredi kullandıktan sonra kurun aşırı oranda arttığı, bu durumun kredi kullanan davacı için beklenmeyen bir durum oluşturduğu belirtildi.  Davacının aylık 1,406,21 TL aylık sabit taksitlerle toplam 51 taksitte borcunu ödemesine karar verildi.

 

 

''YAKIN TARİHTE İLK KEZ KAZANILAN UYARLAMA DAVASI''

 

Bu kararın, Türkiye'de Japon yeni ve İsviçre Frangı üzerinden borçlanan 45-50 bin kişi için emsal teşkil ettiği belirtildi. Dövizzedeler, davanın, yakın tarihte ilk kez kazanılan uyarlama davası olduğunu ve 50 bin kişi için büyük önem teşkil ettiğini dile getirdiler.

 


Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunun böyle bir uyarlamadan bankanın da zarar etmeyeceğini gösterdiği kaydedilirken banka savunmasına dikkat çekildi. Banka savunmasında daha önceki yargıtay kararlarının emsal gösterilmesine rağmen, hakimin kararını tüketiciden yana kullanarak, dövizzedelerin yargıya olan güvenlerini tazelediği kaydedildi.

 

Bankaların savunmalarında, yargıtayın 1997 - 1999 yıllarındaki kararlarını emsal gösterdikleri ancak, o günkü enflasyon değerleri ile bugünkü enflasyon değerleri eşit olmadığına değinildi.  O yıllarda yüzde 100 e yakın enflasyon karşın  son 5 yılda yüzde 20-25 i geçmeyen bir enflasyon oranın olduğu, bunun yanı sıra yüzde 100, yüzde 115’e yakın artan kur değerlerinin olduğuna değinildi. O günlerdeki krizlerin ülkenin ekonomik yapısından kaynaklanırken, bugün halen etkisi devam eden 2008 krizinin global bir kriz olduğu ve bu nedenle geçmiş yıllardaki davalar hakkında alınan Yargıtay kararlarının bugün geçerliliğini yitirdiği belirtildi.

 

''YARGITAY, HAKİMLER ARASINDAKİ YORUM FARKLILIKLARINI GİDERMELİ''

 

Kayseri ve Samsun’da yerel mahkemelerde tedbir kararları alabilen mağdur kişi sayısının 50’yi bulduğu, öte yandan İstanbul’da davası red olan mağdurların bulunduğunu kaydeden dövizzedeler, bu konuda Yargıtay’ın biran önce hakimler arasındaki yorum farklılıklarını giderecek net bir karara varmasını bekliyorlar.
 


Yorum Yaz

44

Misafir16/10/2012 09:21

kararın sonucu ne oldu yok mu bi gelişme hala... dört gözle bekliyoruz olumlu sonucu...... Cevapla
 

Misafir06/09/2012 18:21

bizim fikrimiz sadece bir ev sahıbı olabılmektı ama ne yazıkki fikirleri ve zikirleri farklı olan ınsanların elıne dusduk ve nasıl kurtulacagız dıye dusunuyoruz artık devletımız bırazda kaz gıbı yolunan halkını dusunurse kurtuluruz ümidindeyim jpy magduru. rabim hepimizin yardımcısı olsun.... Cevapla

Misafir06/09/2012 18:21

ne zaman netleşecek bu karar yeter artık...
 

Misafir10/06/2012 11:58

evet hükümet bankaları kurtardı ama biz banka değiliz biz düvüzzadeyiz.eskiden türk parasını koruma yasası vardı şimdi yok her gün türk parası deyer kaybediyor bununda sorumlusu biziz hükümet değil.eyer sorumlusu hükümet olsaydı şikecilere iki günde cıkardığı yasagibi bizede devalüasyondan kaynaklanan bir sorumluluk yasası cıkardı.... Cevapla
 

Misafir01/05/2012 18:19

Ben de krediyi yen olarak kullanmıştım. İstanbul'da avukat İbrahim YİĞİT tarafından davam açıldı. Denizli'de verilen kararı gördüm. Yargıtay'ın bu defa daha mantıklı yaklaşacağını düşünüyorum. Avukatımın telefonu 0 533 768 02 05. Konu hakkında sorusu olanlara yardımcı olacağını düşünüyorum. İnşaalah bu adalet bizden yana da terazi dengesini düzeltir. Saygılar. ... Cevapla
 

Misafir28/04/2012 14:41

İsviçre Frank'ı karşılığı TL olarak çekilen dövize endeksli konut kredisi mağduru müvekkilim için 3 Mayıs'da davayı açıyorum. Gelişmeleri buradan mağdurlarla paylaşacağım. Umarım hayırlı haberler verebilirim. Av. İbrahim YİĞİT... Cevapla