Bankaların yeni kazanç kapısına dikkat 23 Aral?k 2011 Cuma Saat: 09:50

Bankaların yeni kazanç kapısına dikkat

Bankalar ile tüketicilerin arası gittikçe açılıyor.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

Kredi kart aidatı, hesap işlem ücreti, kart basım ve gönderim ücreti, ekstre gönderim ücreti derken ekstrelerde birde 2 TL olan gecikme bildirim ücreti yansıyınca tüketiciler çileden çıktı.


Türkiye’nin En Büyük Şikayet Portalı Şikayetvar’a gelen şikayetlere göre bankalar sms, mektup ve diğer iletişim kanalları ile yapılan her türlü bildirim için (tahsilat amaçlı yapılacak bildirimler, gecikme bildirimleri vs dahil olmak üzere) alınan 2 TL tutarında ücret alıyor. 
 

BORCUNUZU GECİKTİRMEYİN
 
Hesap özetinizde belirtilen borcunuzu zamanında ödemediğinizde bankalar önceki dönemden devreden borcunuz var ise hesap kesim tarihinden borcun ödendiği tarihe kadar faiz hesaplıyor. Tüketicilerden gecikme faizi alan banka birde müşterisine borcunu hatırlatarak tekrar borçlandırıyor. Borç hatırlatmak için gönderdiği sms, mektup ve diğer iletişim kanalları ile yaptığı her türlü bildirim için 2 TL alıyor. Böylece astarı kendisinden pahalıya patlıyor. Şikayetvar’ın Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, gecikme bildirim ücretine dair şikayetlerin son dönemde arttığına dikkat çekerek “Bankalara olan borcunuzu geciktirmeyin. Ertelenen borçlar hem faize giriyor hem de borcunuzun ödenmediği hatırlatılarak sizden ek ücret alıyorlar. Gönderilen birçok şikayette tüketiciler gecikme bildirim ücretine dair hiçbir bilgilendirilme yapılmamasına rağmen gönderilen her bildirim için 2 TL alınmasına tepkili” dedi.
 

"BORCUNUZU BİLDİRMEYİN"
 
“Bankalar yeni bir kazanç kapısı daha buldu” diyen şikayetçiler tepkilerini şöyle ifade ettiler:
“Gecikme bildirim ücreti, bankaların sistem anlayışına göre zamanında ödenmeyen kredi kartı borçlarının mesaj olarak bildirilmesiyle insanlardan alınan pahalı mesaj ücreti. Nasıl bir mantıksa zaten borcunu ödeyemeyen insandan bir de mesaj bildirim ücreti istiyorlar. Borcumuzu bildirmelerini istemiyoruz bir de ücret istiyorlar. Uygulanan sistem bankaların ekstra para almak istemesinden başka bir şey değil. Gecikme faizinden fazla gecikme bildirim ücreti alınıyor. Ne kadar pahalı bir bildirim. Biz zaten borcumuzu ödemediğimizde zaten günlük faiz uygulamıyor musunuz? Gecikme bildirim ücreti alıyorsunuz, alt tarafı bir mesaj gönderiyorsunuz. Bunun masrafı nedir ki böyle bir ücret yansıtılıyor ? İkincisi biz ödemekle mükellef isek siz de bankacılık etiği gereği bunu bildirmelisiniz.Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez. Kartlarımızı  iptal ettireceğiz”


Yorum Yaz

5

Misafir23/12/2011 22:09

Üretim yerine para ekonomisi yapıyoruz. Paradan para kazanmaya çalışıyoruz. Bankacılık bu sistemde kilit noktada olduğundan istedikleri gibi at oynatıyorlar. Kimsenin gıkı çıkmıyor yakında bankanın önünden geçtik diye paramızı alırlarsa şaşırmayın evet hayal ama her an gerçek olabilir. Malum hayalleri gerçek yapan bir iktidara sahibiz... Cevapla
 

Misafir23/12/2011 20:33

Bankaların bugün halkımıza attığı her türlü kazığın mimarı Kemal Derviş'tir.... Cevapla
 

Misafir23/12/2011 14:19

Evet hayaldi gercek oldu. Eskiden europa ya imrenirdik.şimdi tedavi olmak için yunanistandaki arkadaşim Turkiyeye gelemiyor. Nedeni 6000 euro borcu var.cikis yasaği var. HAYALDİ GERCEK OLDU.YUNANLILAR BİZİM TAYYİBİMİZ YOK DİYE GAZETE HABERLERİNI OKUMANİ TAVSİYE DERİMN. İYİ GUNLER.... Cevapla

Misafir23/12/2011 14:19

Sen hala o gazete haberlerine inanmaya devam et. Ülkede demokrasi kalmamış. Basılı gazeteler yalan haberden başka birşey yapmıyor. AKP yandaşı değilsen hiçbirşey olamazsın. sen inanmaya devam et. Senin gibiler yüzünden bu ülke bu halde ya. Cahillik kötü şey vesselam.
 

Misafir23/12/2011 12:40

Kredi Kartlarını herkes iptal etsin. Eskiden nasıl yaşıyorsak şimdi de öyle yaşarız. Halk bilinçlenip ortak hareket etse boykot etse bakalım kafalarına estiği gibi hareket edebilecekler mi?... Cevapla

Misafir23/12/2011 12:40

3 yıldır kredi kartı kullanmıyorum. Herkese tavsiye ederim.
 

Misafir23/12/2011 09:53

hayaldi hükümetimiz sayesindegerçek oldu... Cevapla

Misafir23/12/2011 09:53

citibank benden 2 değil 3 tl kesti:(