Ergenekon'da yumruklar konuştu 23 Ocak 2012 Pazartesi Saat: 13:25

Ergenekon'da yumruklar konuştu

Davanın tutuklu sanığı Osman Yıldırım, diğer sanıkların saldırısına uğradı. Mahkeme başkanı da Yıldırım'a fiili saldırıda bulundukları gerekçesiyle 4 sanığın 16 duruşmada men edilmesine karar verdi.

facebook twitter google + digg e-posta yazdır

İSTANBUL - Birinci ''Ergenekon'' davasının 211. duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 24 tutuklu sanık katıldı.

Bu davadan tutuksuz yargılanan başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay ile başka suçtan hükümlü Sedat Peker de duruşmada hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Alparslan Arslan, Hayrettin Ertekin, Seyhun Zayim, Muzaffer Şenocak ve Oktay Yıldırım ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, ''Şike davasında'' da gizli tanık olan bu dosyanın gizli tanığı ''Poyraz'', sesi ve görüntüsü değiştirilerek duruşma salonuna yansıtılarak dinlendi.

''Gizli tanık Poyraz'' 1974'ten beri İstanbul'da yüz kızartıcı suç haricinde bir çok suç işlediğini belirterek, 1982 yılında gayri resmi aleme girdiğini, 1988'de adam kaçırma, hürriyeti tahdit suçlarından Paşakapısı Cezaevinde yatarken Şike Davası'nın tutuklu sanıkları Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz ile ardından da Sedat Peker'le tanıştığını anlattı.

Tanıdıkları Vedat Kadıoğlu'nun aracılığıyla Alaattin Çakıcı ile tanıştığını ifade eden gizli tanık, cezaevinden tahliye olunca Alaattin Çakıcı'nın işlerini koşuşturmaya başladığını, aynı zamanda da Anadolu yakasında Sedat Peker ile ilişkisini gizli gizli yürüttüğünü kaydetti.

Çakıcı'nın 4. Levent'teki yazıhanesinde çalışırken uyuşturucu işiyle uğraşan Celal Ateş ile Dündar Kılıç arasında tartışma çıktığını ifade eden gizli tanık, ''Çakıcı bana 'kadroyu kur', dedi. Ben de ona Sedat Peker'i söyledim. Peker'i Çakıcı'nın yanına çıkardım. Ekibimizi oluşturduk. Celal Ataş'e pusuya gittik. Onun arabasının arkasından elinde telsizli ve silahlı kişiler çıktı. Ateş'in narkotik polisleriyle arası iyiydi. Onları görünce biz de kaçtık. Ateş istese bizi polislere rahat yakalatabilirdi'' dedi.

Bu olayın ardından Çakıcı'dan tamamen koparak Sedat Peker ile takıldığını belirten gizli tanık, Sedat Peker'in sevdiği adamlardan biri olan ve soyadını değiştirerek Peker ile aynı yapan Tolga Peker'in boynundaki bozkurt amblemli kolyenin PKK'lı olduğu söylenen kişi tarafından kopartılması üzerine bu kişiyi ayağından ve kolundan yaraladığını anlattı. ''Şike Davası''nın tutuklu sanığı Olgun Peker'in de, Peker'e bağlı hareket ettiğini ileri süren gizli tanık, şöyle devam etti:

''O gece nezarette olmamız gerekirken ben bardaydım. Sedat Peker, 'Bu gece dinlenin yarın gideceksiniz', dedi. Vurulan kişi PKK'lı falan da değilmiş. Eniştesi Gebze'de komiser olunca, olay araştırıldı. Biz 3 kişi tutuklandık. Bir kaç gün sonra Bayramoğlu'nda Peker'in çok sevdiği biri bıçakla öldürüldü. Öldüren kişinin Gebze Cezevine geleceği söylendi. Peker bana silah verdi. 2 tane de 250'şer liralık deste para verdi. Paraları gardiyanlara dağıta dağıta koğuşa gittim.

Koğuşta eski TİKKO'cu vardı. Bizim öldürme planımızı duyarak gardiyana söyleyip başka koğuşa gitti. Öldürülecek adamı da hücreye koydular. O zamanlar cezaevinde kapılar açık rahat rahat hareket edebiliyoruz. Bedri Yağan grubundan 2 kişi gelerek silahı teslim etmemizi istedi. 'Etmem' dedim. Ben de Özgür Başçavuş'un yanına giderek 8 tane DHKPC'li olduğunu, silahı vermezsem beni öldüreceklerini söyledim. 'Bu fırsatı kaçırmayalım, DHKPC'lileri öldürmek için büyük fırsat' dedim. Büyük silah istedim. 'Hem halk, hem de emniyet gözünde bir numara oluruz' dedim. Sedat Peker, 'bu işi erteleyeceğiz' dedi. Aradan bir zaman geçti, İzmit Cezaevinde giderken isyan çıkınca geri göndük. O gece koğuşta kalmayıp jandarmada kaldık. Ben cezevinde kalırken belimde silah vardı.''


OSMAN YILDIRIM'A SALDIRI
Bu arada ''gizli tanık Poyraz'', tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'le ilgili konuştuğu sırada Danıştay'a saldırı dosyasının tutuklu sanıklarından Erhan Timuroğlu, salondan çıkarken jandarmalar arasından ayrı bir bölümde oturan aynı dosyanın tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım'a saldırarak yumruk attı. Bu sırada yine aynı dosyanın diğer tutuklu sanığı İsmail Sağır da, hızla Yıldırım'a doğru yürüdü. Salondaki jandarma görevlileri Timuroğlu'nu zapt etmekte zorlanırken, Yıldırım da karşılık vermeye çalıştı. Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atılması dosyasının tutuklu sanığı Bedirhan Şinal de, Yıldırım'ın üzerine doğru yürüdü.

Timuroğlu, salondan jandarmalar tarafından zorla çıkarılırken, Yıldırım'ın da güçlükle zapt edildiği görüldü. Bu sırada Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Yıldırım'a ''Sakin olun'' dedi. Yıldırım'ın jandarmalar tarafından salondan dışarı çıkarılırken küfür ettiği duyuldu. Bu sırada Şinal de, ''Sen mahkemeye küfür edemezsin. Mahkemeye küfür ediyorlar'' derken, Başkan Özese, duruşmaya ara verdi.

4 SANIK 16 DURUŞMADAN MEN EDİLDİ
Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise mahkeme Osman Yıldırım'a fiili saldırıda bulundukları gerekçesiyle 4 sanığın 16 duruşmada men edilmesine karar verildi. Mahkeme heyeti ayrıca tüm sanıkların duruşma devam ederken salonu terk etmelerine yasak getirdi. Karara itiraz eden tutuklu sanık Bedirhan Şinal, "Ben kime saldırmışım" diye bağırdı. Ağzı bezle kapatılan Şinal, duruşmadan çıkmak istemeyince jandarma tarafınan ellerinden ve bacaklarından tutularak salondan çıkarıldı.

HEYET GÖRÜNTÜ KAYITLARINI İNCELEDİ
Başkan Özese, saldırı anının duruşmanın görüntü kayıtlarından incelendiğini belirterek, Danıştay dosyasının tutuklu sanıkları Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır ile savcı Zekeriya Öz'ü tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan tutuklu sanık Özkan Kurt ile Cumhuriyet Gazetesi'ne molotofkokteyli atılması dosyasının tutuklu sanığı Bedirhan Şinal'in, Yıldırım'a fiili saldırıda bulunduklarını belirtti.

4 SANIK DURUŞMADAN MEN EDİLDİ
Başkan Özese, sanıkların ikaz edilmelerine rağmen bundan önceki celselerde de aynı şekilde davranışlar sergilediklerinin söyledi. Özese, bu gerekçelerle tutuklu sanıklar Timuroğlu, Sağır, Kurt ve Şinal'in 16 celse duruşmalardan men edilmesine karar verildiğini açıkladı. Özese, sanıkların sıklıkla duruşma salonunu terk ettiklerini belirterek, dışarıda bulundukları sırada gizli tanığın ifadeleri alınırken lehe ve aleyhe ifadeleri duyamayacaklarının altını çizdi. Mahkeme heyeti bu gerekçelerle tüm sanıkların duruşma devam ederken salonu terk etmelerine yasak getirdi. Mahkeme heyeti sadece öğleden önce 10.50 ve 11.00 ile öğleden sonra da 15.15 ve 15.30 arasında duruşmaya ara verileceğini, bu aralarda sanıkların salondan ayrılabileceklerini karar verildiğini açıkladı.

"BEN KİME SALDIRMIŞIM"
Alınan kararların açıklanmasının ardından 16 celseden men edilen 4 sanık duruşma salonundan çıkartıldı. Tutuklu sanık Bedirhan Şinal de, "Ben kime saldırmışım" diye bağırdı. Ağzı bezle kapatılan Şinal, duruşmadan çıkmak istemeyince jandarma tarafınan ellerinden ve bacaklarından tutularak salondan çıkarıldı. Duruşmada gizli tanığın dinlenmesi ile devam ediyor.

BEŞİKTAŞ-SAMSUNSPOR MAÇINDA ŞİKE YAPILDI
Birinci Ergenekon Davası'nda dinlenen gizli tanık Poyraz, Beşiktaş ile Samsunspor arasında oynanan maçta şike yapıldığını iddia etti. Birinci Ergenekon Davası'nda dinlenen gizli tanık Poyraz şike yapılarak maç kazanıldığına ilişkin iddialarda bulundu. Gizli tanık Poyraz, "Sergen, Tümer, İbrahim Beykoz'a geldi. Beykoz'da bunlara 'maçı kaybedin' talimatı veriliyor. Ama bu Fenerbahçe -Beşiktaş maçı değil. Fenerbahçe başkasıyla oynuyor, Beşiktaş da sanırım Samsunspor ile oynuyordu. Maçın Samsunspor’un kazanacağını söyleyerek girdiğim iddia da 2 takım elbise kazandım. Aziz Yıldırım bu maç öncesi Sedat Peker'i arıyor. Peker de Beşiktaşlı futbolcular Tümer, Sergen ve İbrahim'i arayarak , "Çocuklar bu maçta dikkatli olun ayağınız kırılabilir" uyarısında bulundu. Maç sırasında Tümer yedek kulübesinden bağırarak hakemin yüzüne tükürdü. Hiç oynamadan kırmızı kart gördü. Sezon sonunda da Fenerbahçe'ye transfer oldu. Bu şekilde Beşiktaş'ın elinden şampiyonluğu aldılar. Sedat Peker, Aziz Yıldırım'dan yine para isteyince, Yıldırım Peker'in baskısından kalp sektesi geçirdi" diye konuştu.

SEDAT PEKER, SERGEN YALÇIN'I ALNINDAN ÖPTÜ
Gizli tanık, eski futbolcu Sergen Yalçın'ın, Cem Uzan döneminde Beşiktaş'tan İstanbulspor'a 400 bin liraya transfer olduğunu belirterek, parasının 300 bin lirasını alamayan Yalçın'ın Sedat Peker'e geldiğini iddia etti. Gizli tanık Poyraz, "Peker, Sergen'i anlından öptü. Sergen de bizden oldu. Etiler'deki bir bara Sergen ortaktı. Olgun Peker de o dönemde sosyeteye girdi" diye konuştu. O dönem de tek güvendiklerinin Veli Küçük olduğunu dile getiren gizli tanık Poyraz, "O zaman Veli Küçük'e amca diyorduk. O zaman derin devlet vardı. Vatan millet Sakarya uğruna mücadele veriyorduk. Meğer biz kullanılmışız. Şimdi devlete güveniyorum. O yüzden konuşuyorum" dedi.

"POLİS ARARKEN JANDARMA ARACIYLA DÜĞÜNE GİTTİ"
Gizli tanık Poyraz, davanın sanıkları Sedat Peker ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük arasında yakın bağlantıları olduğunu da iddia etti. Küçük'ün Kocaeli İl Jandarma Komutanı olduğu döneme değinen gizli tanık Poyraz, "Veli Küçük o dönemde bizim arkamızdaydı. Polis tarafından aranan 2 kişiyi, Gebze Jandarma Komutanlığı'nda 15 gün boyunca sakladılar. Gebze adeta bizim Cumhuriyetimizdi" ifadelerini kullandı. Şike Davası'nın tutuklu sanığı Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz'ın düğünü olduğu dönemde, sanık Sedat Peker'in de polis tarafından arandığını anlatan gizli tanık Poyraz, "Otyakmaz'ın Kadıköy Evlendirme Dairesi'nde nikahı, otelde de düğünü olacaktı. Sedat Peker, polis tarafından arandığı için düğüne gelmesi çok zordu. Bu dönemde Veli Küçük'ün yardımıyla Sedat Peker jandarma arabasında düğüne geldi. Daha sonra Sedat Peker'e hoş geldin sefası yapıldı. Sağ olsun Veli Küçük" diye konuştu.

"VELİ KÜÇÜK'ÜN ELİNİ ÖPMEZ OLAYDIM"
Gizli Tanık Poyraz, “Ben, Sedat Peker ve Olgun Peker İzmit Alay Komutanlığı’na gittik. Sedat Peker, Veli Küçük’e beni anlattı ‘çevresi oldukça geniş’ dedi. Veli Küçük’ün elini öptüm, keşke öpmez olsaydım. Biz devamlı İzmit Alay Komutanlığı’na gidiyorduk. Talimatları alıyordu. Sonra da nasıl hareket edeceğimizi konuşuyorduk" dedi.

"ARİF DOĞAN DA KATILIYORDU"
Paşakapısı Cezaevi’nin arkasında Sedat Peker’e ait bir yerde toplandıklarını anlatan gizli tanık PoyrazYa da Silivri’de bir otelde toplanıyorduk. Arif Doğan ve Muzaffer Tekin de oraya geliyordu. Ankara’da ise Sheraton Oteli’nde toplanıyorduk. İsim kaydetmeden kalıyorduk. Ankara’da bir arkadaşım Sedat Peker’in yanındaki adamları görünce “Ben bu adamları tanıyorum. Bunlarla senin ne işin var, seni de öldürürler’ ifadelerini kullandı.

OSMAN YILDIRIM'DA 6 DURUŞMADAN MEN EDİLDİ
Bu arada duruşmaya ara verildiği sırada duruşma salonundan çıkan Danıştay dosyasının tutuklu sanığı Osman Yıldırım, davanın tutuklu sanığı emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'e elinde bulunan kitabı fırlattı. Jandarma hemen olaya müdahale ederken, sanık Tekin de, "Bana bir fiske gelse bin jandarma elimden alamazdı" dediği duyuldu. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese de, "Burası duruşma salonu kimse kimseye vuramaz" dedi.

Duruşmanın ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, olay anının duruşmanın görüntü kayıtlarından incelendiğini belirterek, Osman Yıldırım'ın, Muzaffer Tekin'e, kitap fırlatmak istediğinin tespit edildiğini söyledi. Başkan Özese Osman Yıldırım'ın 6 duruşmadan men edilmesine karar verildiğini açıkladı. Duruşma Gizli tanık Poyraz'ın dinlenmesi ile devam ediyor.
 

 

 


Yorum Yaz

7

Misafir23/01/2012 19:20

böyle bir şahsın gizli tanıklığı nasıl geçerli olur.akıl tutulması dedikleri herhalde bu.... Cevapla
 

Misafir23/01/2012 18:53

Şahit hırsız, kadın satıcısı, gizli tanık her türlü suça karışmış kişi, bizde gizli gizli devlet yapısının değiştirilmesine şahit olan seyirciler....... Cevapla
 

Misafir23/01/2012 18:27

o maçta tümer oynadı ve kırmıza kart görmedi... Cevapla
 

Misafir23/01/2012 18:25

Yalanın kuyruklusu ; Sergen ve Tümer birlikte gidip konuşuyorlar, ulan adamlar bıraksan birbirini yiyecekti, nasıl biraraya gelir. Yalanoğlu yalan yani.... Cevapla
 

Misafir23/01/2012 18:22

Tamam davayı takip edenler yalancı(Gizli) tanıktan öğreneceklerini öğrendiler de, adam duruşmada hakimin gözünün içine bakarak kendisine atması için molotof verdiğini iddia ettiği kişilerin isimlerini, ölmüş annesi adına gönderilen paraları açıkladı, bunlar için ne yapıldığı açıklansın da bilgi sahibi olalım........ Cevapla