Sarı renkli muhabbet kuşu

Şanlıurfa Cezaevinde bir felaket yaşandı. 350 kişi kapasitesi olan cezaevine 1057 kişi dolduruldu. Bir yatağı, üç kişi paylaşmak zorunda kaldı. Gölgede 42 derece sıcakta önce yatak, sonra vantilatör kavgası çıktı ve 13 tutuklu çıkarılan yangın sonrası alevler arasında hayatını kaybetti.

CHP Malatya milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Veli Ağbaba, bir süre önce Bakırköy Kadın Cezaevini ziyaret etti. Cezaevi revirinde Serap Şimşek adlı bir tutuklu vardı. 6 yıl önce bir gasp ve cinayet iddiası ile tutuklanmış, müebbet hapse mahkum olmuştu. Dosyası halen Yargıtay’da bekliyordu.

Beyin kanaması geçirmiş, kısmi felç olmuş, ardından bağırsak kanserine yakalanmıştı. Ağbaba, bileklerinden yatak çarşafı ile karyolaya bağlı biçimde yatan Şimşek’e, bir isteği olup olmadığını sordu.:

Şimşek, ‘’Sarı renkli bir muhabbet kuşu istiyorum’’ dedi.
 
KUŞLAR GİTTİ AMA
Ağbaba cezaevi ziyaretinden hemen sonra bu isteği yerine getirdi. ‘’Tek başına yaşamaz’’ diyerek, bir yerine iki muhabbet kuşu aldı. Kuşlar bir kafese konuldu.. Şimşek’e verilmek üzere cezaevi müdürlüğüne gönderildi.

Bir süre sonra cezaevinden Ağbaba’yı aradılar. Kuşları teslim almışlardı. Ancak sorun vardı. Çünkü yönetmeliğe göre bir tutuklu ya da hükümlünün ancak bir kuş beslemesine izin veriliyordu.

Muhabbet kuşlarından biri fazlaydı. Sarı renkli iki muhabbet kuşu birbirinden ayrıldı. Serap’a alınan kuşlardan biri cezaevine giremedi. Adalet sistemi, cezaevine kaç kuş girebileceğini dahi düşünmüş, yönetmelik çıkarmıştı.

Ama kaç insan alınacağı konusunda bir kısıtlama yoktu. Onun için, 350 kişilik Şanlıurfa cezaevinde iki gün öncesine kadar 1057 tutuklu ve hükümlü vardı. 13’ü yanarak öldü, 1044 kaldı…

Yorum Yaz

Bu yazı için henüz yorum girilmemiş


Yazarın Diğer Yazıları

GÜNÜN YAZARLARI