Emin Özgönül

Emin Özgönül

Cumhurbaşkanını kim seçecek?

CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin, geçen hafta bir iddia ortaya attı. ‘’Anayasa’da yapılacak değişiklikle Cumhurbaşkanı seçimi konusunda eskiye dönülecek, Cumhurbaşkanını yine Meclis seçecek’’ dedi.

Bu iddiaya önceleri pek ihtimal verilmedi.  AK Parti ‘’Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek, Cumhur için kararı halk verecek’’ diyerek Anayasa’yı değiştirmiş, bu madde için referanduma gidilmiş ve halk da onay vermişti.

Ama o günlerde de bir tereddüt vardı. Hem iktidarı hem de Cumhurbaşkanını halk belirleyecekti. Üstelik Cumhurbaşkanı en az yüzde 50 oyla seçileceği için, büyük ihtimalle iktidar partisinin genel seçimde aldığı oydan, daha çok oyla Çankaya’ya çıkacaktı.

Cumhurbaşkanının arkasındaki halk oyu, hükümetin arkasındaki halk oyundan fazla olacak ancak, icra gücünü hükümet kullanacak, arkasındaki halk desteği daha fazla olsa da, Cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlı kalacaktı. 

Bu nedenle AK Parti Başkanlık sistemi önerdi ancak Anayasa değişikliği yapılamadı. Bundan sonra da yapılması zor. O nedenle Çankaya makamı, protokol makamı olarak devam edecek. 

GÜÇLÜ BAŞKANLIK OLMAZSA…
Başbakan Erdoğan, ‘’Güçlü bir Başkan’’ olarak Çankaya’ya çıkmak ve 11 yıllık ‘’Güçlü Başbakan’’ sıfatını Çankaya’ya taşımak istiyor. Ama mevcut Anayasa ile bu mümkün değil. O nedenle Başkanlık istiyor.

Halkın en az yüzde 50 oy ile Çankaya’ya taşıdığı isim, doğal olarak hükümetin icraatlarına karışamayacak. Geçmişte TBMM oyu ile Çankaya’ya çıkan Özal da, uyum sağlayamamış ve kendi seçtiği Başbakan Yıldırım Akbulut ile bile çatışmıştı.

Bazı AK Partililere göre bu durumda ‘’Başkanlık sistemi olmadıkça, halk oyu ile Cumhurbaşkanı seçmek’’ anlamsızlaşıyor. Türkiye’nin önünde yerel ve genel seçimler var. Bir de arada iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimi yapmak, ülkeyi kesintisiz olarak 2015  ortasına kadar seçim ortamında tutmak anlamına gelecek.

Bu nedenle ortaya atılan fikir eski sisteme dönmek. Bazı AKP’liler ‘’Başbakan Erdoğan aday olursa zaten TBMM’de en çok 3. turda Cumhurbaşkanı seçilir. Sonuç değişmez’’ diyor.

Ama AKP için,‘’Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek, Cumhur için kararı halk verecek’’ diyerek yaptığı Anayasa değişikliğinden geri adım atmak da kolay değil. O zaman ‘’Neden Anayasa’yı değiştirip referanduma gittiniz. Halk oyunun ne anlamı kaldı’’ denilecek.

Zor iş ama ‘’Başkanlık olmazsa, yine Meclis seçsin’’ seslerini önümüzdeki günlerde daha çok duyacağız. CHP ve MHP’nin de destek verdiği böyle bir değişiklik, AKP’nin 2014’deki Cumhurbaşkanı adayını bile değiştirebilir.  

Zaten başkanlık sistemi olmazsa, tüzük değişikliği ile Erdoğan’ın bir dönem daha partisinin başında kalması, Gül’e de yeni bir Çankaya dönemi açılabileceği, uzun süredir konuşuluyor. Gidişatı ise, AK Partinin yerel seçimlerde alacağı oy oranı belirleyecek. 

 
Yorum Yaz

2

Misafir18/09/2013 20:18

Yeni bir kanun ve padişah efendimizin fermanıyla tabii ki bizzat kendisi seçecektir.Siz farklı bir şey mi olacak zannediyordunuz?Onlar sadece demekrasi ile yönetilen ülkelerde olur.Biliyorsunuz ki Türkiye ileri demokrasi ile yönetiliyor.... Cevapla

Misafir18/09/2013 20:18

adamsın
 

Misafir18/09/2013 08:03

emin bey referandumla kabul edilen bir kanun degiştirilebilmesi için ne gerekiyor... Cevapla
 GÜNÜN YAZARLARI